تاریخ انتشار : یکشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۲۸

طرز تهیه شیرینی نخودچی با لیوان فرانسوی

طرز تهیه شیرینی نخودچی با لیوان فرانسوی

طرز تهیه شیرینی نخودچی بدون چرخ گوشت شیرینی نخودچی عطر و طعم فوق‌العاده بی‌نظیری داره و واقعا سخت آدم خودش رو کنترل کنه و وقتی که شیرینی نخودچی میبینه کم بخوره.درست کردن شیرینی نخودی هیچ کاری نداره و فقط یکم حوصله میخوات.

طرز تهیه شیرینی نخودچی با پیمانه لیوان فرانسوی دسته دار بدون فر

شیرینی نخودچی عطر و طعم فوق‌العاده بی‌نظیری داره و واقعا سخت آدم خودش رو کنترل کنه و وقتی که شیرینی نخودچی میبینه کم بخوره.

درست کردن شیرینی نخودی هیچ کاری نداره و فقط یکم حوصله میخواد.

این دستور پخت شیرینی نخودچی یه دستور بی‌عیب و نقصه و من خودم همیشه با این دستور برای عید شیرینی نخودچی درست می‌کنم.

به جرات میتونم بگم این بهترین رسپیه شیرینی نخودچی هست و تو دهن بدون هیچ حرکتی آب میشه.

مواد لازم برای تهیه شیرینی نخودچی با پیمانه لیوان فرانسوی دسته دار

دستور پخت شیرینی نخودچی با پیمانه لیوان فرانسوی دسته دار بدون چرخ گوشت

چون که برای تهیه این شیرینی نخودچی از پیمانه لیوان فرانسوی استفاده می‌کنیم، قبل از شروع به کار مواد رو طبق اندازه‌های گفته شده داخل لیوان بریزید.

برای شروع ابتدا روغن جامد و پودر قند الک شده رو داخل یک ظرف بزرگ بریزید و با دور متوسط همزن حدود ۵ دقیقه بزنید تا کمی حجم بگیره و سفید و خامه ایی شکل بشه.

سپس پودر هل (یا پودر زنجبیل) رو به مواد اضافه و مخلوط کنید.

بعد آرد نخودچی رو اضافه می‌کنیم و خمیر رو ورز میدیم یا از چرخ گوشت رد می کنیم.

آرد نخودچی رو بهتره با قاشق و مرحله به مرحله اضافه کنید و هم بزنید و با دست ورز بدید تا خمیر جمع بشه.

خمیر شیرینی نخودچی باید کاملا لطیف باشه.

اگه شل بود می‌تونید کمی آرد سفید به مواد اضافه کنید. مقداری از خمیر رو با دستتون گلوله کنید، باید کاملا صاف و بدون ترک باشه. اون موقع خمیر میزاریم داخل یک ظرف و حدود 6 تا 8 ساعت استراحت میدیم.

سپس خمیر رو بعد از استراخت به ضخامت یک سانتی‌متر (به دلخواه می‌تونید تا یک و نیم سانتی‌متر هم بگیرید) پهن کرده و با وردنه و کاتر قالب دلخواه رو میزنیم.

شیرینی نخودی ها رو روی سینی که کاغذ روغنی انداختیم میچینیم و با پودر پسته یا زعفران غلیظ تزئین میکنیم.

برای پخت شیرینی نخودی در فر برقی از دمای ۱۴۰ تا ۱۴۵درجه سانتی‌گراد و در فرگازی از دمای ۱۶۵ درجه سانتی‌گراد استفاده می‌‌کنیم و به مدت تقریبی ۲۰ تا ۲۵ دقیقه شیرینی نخودی ها رو پخته تا زیر شیرینی رنگ بگیره.

بعد از سرد شدن شیرینی نخودی ها رو از روی کاغذ روغنی جدا میکنیم و درظرف سرو میچینیم.

برای پخت شیرینی نخودچی بدون فر شیرینی ها رو روی کاغذ روغنی داخل یک قابلمه بچینید. سپس یک قابلمه بزرگتر از قابلمه ای که شیرینی ها رو توش چیدید انتخاب کنید و داخلش رو رینگ بذارید یا قالب های کیک یزدی و ظرفی که شیرینی ها رو توش چیدید رو بذارید رو رینگ ها و حرارت رو کم کنید و دمکنی بذارید. حدودا 30 تا 40 دقیقه زمان میبره برای پختن.

طرز تهیه شیرینی نخودچی در ماهیتابه رژیمی هم خیلی راحته. برای اینکار کف تابه کاغذ روغنی پهن کنید و شیرینی ها رو داخل تابه بچینید. روی گاز شعله پخش کن بذارید و چند دقیقه بذارید تا خوب داغ بشه. سپس واشر دور ماهیتابه رژیمی رو جدا کنید و شعله رو روی خیلی کم تنظیم کنید و حدود 10 تا 15 دقیقه زمان بدید تا شیرینی نخودی ها بپزه.

نکات مهم و فوت و فن های تهیه شیرینی نخودچی

روش دوم با آرد نخودچی و آرد سفید

مواد لازم

طرز تهیه

آرد ها رو الک کردم، آرد سفید رو کمی بو دادم توی فر، یا همون روی گاز ۵ دقیقه.

پودر قند رو هم الک کردم. پودر قند و روغن (من نصف روغن حیوانی و نصفش رو روغن نیمه جامد استفاده کردم) و پودر هل رو با هم مخلوط کردم و بعد با همزن ۵ دقیقه خوب زدم، اون قدر که دیگه رنگش تغییر کنه.

بعد هم آردها رو کم کم ریخته و مخلوط کردم. اگه دیدم که دیگه خوبه خمیر شل نیست کافیه، آرد خیلی نریزین. (از آرد نخودچی من باقی موند و همه اش استفاده نشد.)

نیاز به ورز دادن زیاد نیست روغن میفته. بعد خمیر رو داخل کیسه ۲۴ ساعت در محیط خنک و یا نیم ساعت در یخچال استراحت داده بشه.

خمیر رو بین دو تا کیسه فریزر با وردنه به قطر یک سانت باز کردم و قالب زدم، برای اینکه راحت هم از قالب بیرون بیاد، قالب رو کمی به آرد و بعد به خمیر. روش با قلمو زعفران زدم.

توی سینی فر چیدم، نیاز به چرب کردن هم نداره.

در فر از پیش گرم شده در فر برقی ۱۵۰ درجه ، طبقه وسط، المنت پایین روشن ۲۰ تا ۲۵ دقیقه و در فر گازی ۱۶۰ درجه ،طبقه وسط ، ۲۰ تا ۲۵ دقیقه قرار داده شود.

این شیرینی نرمه، دست نزنین و الا پودر میشه بزارین خنک بشه. بعد از چند ساعت سفت میشه.

نکات

مقدار دقیق مواد اولیه به گرم

طرز تهیه

روغن و پودر قند الک شده رو بریزید داخل کاسه همزن و شروع کنید به زدن حدودا ۵ تا ۷ دقیقه باید کاملا سفید و خامه ای بشه در اواسط زدن پودر هل رو هم بهش اضافه کنید. سپس آردها رو سه مرتبه الک و قاشق به خمیر اضافه کنید و همزن بزنه تا کاملا جذب هم بشن یه خمیر لطیف و عالی بدست میاد خمیر رو بزارید تو کیسه فریزر و بره تو یخچال یک شبانه روز استراحت کنه بعد استراحت خمیر رو بین دو کیسه فریزر پهن به قطر یک سانت با کاترهای سنتی کاتر بزنید یا مثل من از مولد استفاده کنید دمای فر گازی ۱۶۰ درجه دمای فر برقی ۱۴۵ درجه زمان ۱۵ دقیقه باز چک کنید.

طرز تهیه شیرینی نخودچی با چرخ گوشت

حتما حتما مواد خشک رو از قبل چندین بار الک کنین. روغن جامد اصیل واقعا تو کیفیت نهایی این شیرینی خیلی تاثیر داره.

مواد لازم شیرینی نخودچی

طرز تهيه

ابتدا آردنخودچی و آرد سفید و پودرقند رو از قبل سه بار الک کنین این قسمت خیلی مهمه و حتما باید این مواد الک بشه باهم مخلوط کرده پودر هل رو اضافه میکنیم.

روغن جامد رو روى حرارت بذارين وقتى آب شد، صبر كنيد تا از حرارت بیفته. بعد از ولرم شدن، روغن رو به تركيب آرد و پودر قند و هل اضافه كنيد، اول با قاشق هم میزنیم تا روغن به خورد آرد بره. بعدش باید با دست ورز بديد تا خمير جمع شه.

از اينجا به بعد دو تا كار میشه کرد يا خميرتون رو سه بار از چرخ گوشت رد كنيد كه سريعاً يه خمير لطيف بدست بياريد يا اينكه انقدر با دست ورز بديد تا نرم و لطيف شه که زمان زیادی ممکنه طول بکشه و اگر حجم خمیر زیاد باشه ممکنه خیلی کار سخت بشه و خمیر به روغن بیفته و در نهایت سفت بشه، پس راحترین راه همون استفاده از چرخ گوشت هست.

خمیر نيازى به استراحت نداره، و بلافاصله ميتونيد قالب بزنيد و یا مثل من گلوله های ۱۵ گرمی جدا کنین و مهر بزنین، شيرينى هارو كف سينى فر، روى ورق نسوز با فاصله میچینیم، بعد تو فرِ از قبل گرم شده با دماى ۱۵۵ درجه به مدت ٢٥ دقيقه میپزیم. بعد از اين زمان، سينى رو از فر در بياريد و تا چند ساعت به شيرينى دست نزنيد چون پودر ميشه.

طرز تهیه شیرینی نخودچی با کره حیوانی

مواد لازم

طرز تهیه

روغن را کمی با هم زن زده تا یک دست شود. پودر قند الک شده را آرام آرام اضافه کرده خوب میزنیم تا یک ربع تا مواد پوک ومانند خامه سفید شود.

حالا هل و زعفران را ریخته کمی در حد مخلوط شدن میزنیم. آرد نخود چی نرم و زرد اعلا را آرام آرام اضافه کرده کمی مانده تا آرد تمام شود باید قاشق قاشق آرد بریزید شاید آرد اضافه بیاد چون آردها باهم فرق داره به محض اینکه دیدین به دست نمی چسبه از ریختن آرد خود داری کنین.

حسابی ورز داده تا نرم شود ترجیحا یه دور از چرخ گوشت رد کنید.

بعد به هر شکلی که دوست دارید قالب زده داخل سینی میچینین داخل فر گذاشته دمای ۱۸۰. مدت یک ربع.

با چاقو یکی از شیرینی ها را بالا آورده اگر کمی طلایی شد یعنی آمادست.

من به دليل اینکه روغن صاف خیلی سفت بود و همزن داشت میسوخت، نصف از روغن صاف استفاده کردم، نصف هم از روغن لادن طلایی (به صورتیکه روغن رو حرارت دادم، بعد از خنک شدن گذاشتم فریز تا خوب سفت شه)

کف سینی آلومینیم یا گالوانیزه روبا نوک انگشت خیلی کم با روغن جامد چرب کردم و خیلی کم آرد برنج ریز و نرم پاشیدم تا شیرینی ها به سینی نچسبه یا کاغذ روغنی بندازید.

یه کاسه کوچولو آرد نخودچی گذاشتم کنار دستم، قالبمو میزدم توش و بعد قالب میزدم، خیلی راحت خمیر از قالبم جدا میشد! بعضی رو رومال زرده و محلول نسکافه غلیظ (حالت خمیری) زدم و در فر قرار دادم یامیتونید روی شیرینی خلال پسته، تخم خرفه، دارچین و پودر پسته بپاشید.

حتما حتما اجازه بدید شیرینی ها کاملا خنک شن، بعد از سینی جدا کنید تا حالت نرمیش برطرف شه! من بیشتر توی فر گذاشتم، چون دوست داشتم نخودچی هام برشته تر باشن.

من ۱۰۰ گرم آرد سفید را با ۵۰۰ گرم آرد نخود مخلوط کردم و سه بار از الک ریز رد کردم و بعد از اینکه خمیر آماده شد دو بار از چرخ گوشت رد کردم، شیرینی خیلی بهتر و ترد تر و با کیفیت شد.

نوش جان

طرز تهیه شیرینی نخودچی با لیوان فرانسوی