تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۴۰۱/۱۱/۱۲

نخل تقی کجاست

نخل تقی کجاست

دهکده‌ گردشگری نخل تقی یا پارک ساحلی نخل تقی از جاهای دیدنی عسلویه و بزرگ‌ ترین پارک ساحلی جنوب ایران است.

یکی از جاذبه‌های گردشگری بوشهر، پارک ساحلی بندر نخل تقی است که در شهرستان عسلویه و در ساحل نیلگون خلیج فارس قرار دارد. این دهکده‌ گردشگری به‌دلیل داشتن امکانات تفریحی و رفاهی متنوع و متعدد، گردشگران و مسافران زیادی را به سوی خود جذب می‌کند. کجارو قصد دارد شما را به گشت‌وگذار در بندر نخل تقی و پارک ساحلی آن دعوت می‌کند. با کجارو هم‌سفر شوید.

با دهکده گردشگری نخل تقی آشنا شوید:

نخل تقی کجاست؟

منبع عکس: paska a eh.com

عسلویه، شهری بندری در جنوب ایران و کرانه‌های خلیج همیشه فارس است که با شنیدن نامش به یاد نفت، گاز و البته تأسیسات معروف پارس جنوبی می‌افتید. منطقه‌ ویژه‌ اقتصادی انرژی پارس، عسلویه را به یکی از مکان‌های مهم برای گردشگری صنعتی تبدیل کرده است. وجود روشنایی و آتش این تأسیسات، جلوه‌ خاصی به شب‌های این منطقه بخشیده‌ و آن را دیدنی و تماشایی کرده‌اند؛ اما این تنها بخشی از زیبایی‌های عسلویه است. در این منطقه، جاذبه‌های دیگری نیز وجود دارد؛ از جمله بندر کوچک نخل تقی که بزرگ‌ترین پارک ساحلی کشور را در خود جای داده است.

بندر نخل تقی در بخش مرکزی شهرستان عسلویه و استان بوشهر قرار دارد. این بندر از سمت شرق به عسلویه، از طرف غرب به بندر شیرینو و از جنوب نیز به خلیج همیشه فارس منتهی می‌شود و دنباله‌ کوه‌های زاگرس در شمال آن واقع است. پارک ساحلی یا دهکده‌ گردشگری خلیج فارس نخل نقی، در ساحل و اسکله‌ این بندر قرار دارد. (مشاهده روی نقشه)

چرا به این منطقه، نخل تقی گفته می‌شود؟

ممنبع عکس: paska a eh.com

در قرن ۹ هجری قمری، زمانی که قبیله آل نصور از عربستان به منطقه‌ شبیکوه در بندر کنگان مهاجرت کردند، فردی به نام محمد تقی این ناحیه را برای کشاورزی انتخاب و به آبادانی آن کمک می‌کند و آن را به زیر کشت درختان نخل می‌برد. به‌دلیل این اقدامات محمد تقی و فراوانی نخلستان‌های خرما در این منطقه و از آنجا که مردم شبیکوه به نخلستان نخل می‌گفتند، نخلستان تقی به «نخل تقی» یا «نخل تقی» (با فتحه روی خ) معروف شد. «یعیمه» نیز از نام‌های است که عرب‌های مهاجر سواحل جنوبی خلیج فارس در دو سده پیش برای نخل تقی به کار می‌بردند.

دهکده گردشگری نخل تقی

منبع عکس: paska a eh.com

دهکده گردشگری خلیج فارس نخل تقی از جاهای دیدنی عسلویه به شمار می‌رود. این پارک با مساحت حدود ۱۶ هکتار، بزرگ‌ترین پارک ساحلی جنوب ایران است که در ابتدای سال ۱۳۹۸ به بهره‌برداری رسید. نخل تقی با داشتن امکانات تفریحی و رفاهی متنوع و متعدد به یکی از مکان‌های تفریحی گردشگران، مردمان محلی و به‌ویژه کارکنان صنایع پارس جنوبی در این منطقه تبدیل شده است.

تفریح در نخل تقی

منبع عکس: paska a eh.com

نخل تقی دارای امکانات رفاهی، از جمله رستوران، کافی‌شاپ، ۳۷ آلاچیق، تالاری با ظرفیت ۵۰۰ نفر، ویلاهای شناور جهت اقامت مسافران و سرویس‌های بهداشتی است.

امکانات تفریحی‌ این دهکده گردشگری عبارت‌اند از:

منبع عکس: yic.i ؛ عکاس: خلف هاشمی

بازار ته لنجی

منبع عکس: paska a eh.com

نخل تقی در گذشته بندری کوچک بود که امروزه به یکی از شهرهای عسلویه تبدیل شده است. مسافران زیادی برای خرید از بازار بزرگ کالاهای خارجی یا ته لنجی به این بندر سفر می‌کنند. اگر به نخل تقی سفر کردید، بد نیست به بازار قدیم و خیابان جمهوری کنار آن که به بازار ته لنجی یا بازار عرب‌ها معروف است، سر بزنید. بازار محلی نخل تقی نیز روزهای سه‌شنبه در انتهای بلوار پارک ساحلی برپا می‌شود.

دریا آرام و ماه، خاموش است...

دریا آرام و ماه، خاموش است. بندر، زیر ململی از مه در آغوش شب، به خواب رفته. هیچ‌کس دست‌های ماهی‌گیر را که در جشن ناله‌ها می رقصند، نمی‌بیند...

«زهرا آسیابانی»

پرسش‌های متداول

نخل تقی کجاست؟

وجه تسمیه نخل تقی چیست؟

چه امکانات تفریحی‌ در دهکده نخل تقی وجود دارد؟

دهکده گردشگری نخل تقی چه امکانات ورزشی دارد؟

عکس کاور: خبرگزاری تسنیم (عکاس: سید خلف هاشمی) 

نویسنده: اکرم زمانی نوری

دهکده گردشگری نخل تقی یکی از بزرگ‌ترین دهکده‌های گردشگری در جنوب کشور است. اگر از علاقه‌مندان به گردشگری ساحلی هستید در سفر به استان بوشهر حتماًبرای گشت‌وگذار در این دهکده توریستی وقت بگذارید. در ادامه این دهکده را بیشتر معرفی می‌کنیم.

یکی از جاذبه‌های تفریحی استان بوشهر، پارک ساحلی بندر نخل تقی است. این مجموعه توریستی در شهرستان عسلویه و در سواحل خلیج فارس واقع شده است. این پارک امکانات تفریحی و رفاهی فراوانی دارد؛ به همین دلیل انتخاب اول بسیاری از مسافرانی است که به جنوب ایران سفر می‌کنند.

فهرست مطالب

عسلویه کجاست؟

بی‌شک همه شما عسلویه را می‌شناسید. حتی اگر به جنوب کشور سفر نکرده باشید حتماً اسم عسلویه را شیده‌اید. عسلویه یک شهر بندری در ساحل خلیج فارس است. مطمئنا با شنیدن نام عسلویه یاد نفت و گاز و تاسیسات پارس جنوبی می‌افتید ولی این شهر و مناطق اطراف آن غیر از تاسیسات نفتی، جاذبه‌ها و دیدنی‌های فراوانی دارد. یکی از این دیدنی‌ها بندر نخل تقی است که یک پارک ساحلی بزرگ دارد. پارک ساحلی نخل تقی بزرگ‌ترین پارک ساحلی کشور است و در فهرست جاهای دیدنی اطراف بوشهر قرار دارد.

بندر نخل تقی کجاست؟

بندر نخل تقی در بخش مرکزی شهرستان عسلویه و در استان بوشهر قرار دارد. این بندر از شرق به عسلویه، از غرب به بندر شیرینو و از جنوب به خلیج فارس محدود می‌شود. بخشی از دنبال کوهستان زاگرس در شمال بندر نخل تقی قرار گرفته است. پارک ساحلی نخل تقی یا دهکده گردشگری نخل تقی در ساحل و اسکله این بندر قرار دارد. جمعیت این شهر حدود ۱۲ هزار نفر است.

بازار نخل تقی کجاست؟

مهم‌ترین جاذبه این منطقه بعد از پارک ساحلی نخل تقی، بازاری به نام ته لنجی است. مسافران فراوانی از گوشه و کنار ایران، برای خرید کردن به این بازار سر می‌زنند. اجناس این بازار قیمت‌های بسیار کمتری نسبت به بازار تهران و شهرهای دیگر دارند و بیشتر آن‌ها با لنج از امارات می‌آیند.

بازار محلی نخل تقی نیز روزهای سه‌شنبه در انتهای بلوار پارک ساحلی برپا می‌شود.

ارتفاع نخل تقی از سطح دریا ۲ متر است. ۱۲ کیلومتر تا روستای شیرینو، ۸ کیلومتر تا عسلویه و ۳۰۰ متر تا ساحل خلیج فارس فاصله دارد. شهر تاریخی سیراف (بندر طاهری) نیز در شمال این شهر با فاصله چند کیلومتری واقع شده است.

چرا اسم این بندر نخل تقی است؟

شاید با شنیدن اسم این شهر بندری تعجب کرده باشید. در قرن نهم هجری قمری قبیله‌ای به نام آل نصور از عربستان به منطقه‌ای به نام شبیکوه در بندر کنگان مهاجرت کردند. فردی به نام محمد تقی این منطقه را برای کشاورزی انتخاب کرده و به آبادانی آن کمک کرد. به همین منظور نخلستان‌های متعددی در آن ایجاد شد. چون اهالی شبیکوه به نخلستان هم نخل می‌گویند، این منطقه نخل تقی نام گرفت. تقریباً دو قرن پیش عرب‌های مهاجر سواحل جنوبی خلیج فارس به این منطقه یعیمه می‌گفتند.

دهکده گردشگری نخل تقی کجاست؟

دهکده گردشگری نخل تقی یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های دیدنی و مراکز تفریحی در عسلویه است. این پارک ساحلی تقریباً ۱۶ هکتار دارد و بزرگ‌ترین پارک ساحلی در جنوب ایران است. پارک ساحلی نخل تقی در ابتدای سال ۱۳۹۸ به بهره‌برداری رسید. این مجموعه تفریحی به خاطر امکانات تفریحی و رفاهی متنوعی که دارد یکی از مهم‌ترین گردشگاه‌های اهالی عسلویه به‌خصوص کارکنان صنایع پارس جنوبی است.

امکانات تفریحی در نخل تقی چیست؟

در این مجموعه تفریحی امکانات مختلفی برای اهالی شهر و گردشگران در نظر گرفته شده است از جمله رستوران و کافه، تعداد فراوانی آلاچیق، تالار با ظرفیت ۵۰۰ نفر، ویلاهای شناور برای اقامت مسافران و سرویس بهداشتی. از بین مهم‌ترین جاذبه‌ها و امکانات تفریحی این پارک ساحلی می‌توان به گزینه‌های زیر اشاره کرد:

اسکله ماهیگیری نخل تقی

سفر به ساحل دریا خصوصاً ساحل نخل تقی بدون ماهگیری کامل نمی‌شود. در اسکله ماهیگیری نخل تقی این امکان برای گردشگران فراهم شده تا از این تفریح جذاب  در ساحل خلیج فارس هم لذت ببرند.

فانوس دریایی

فانوس دریایی سازه‌ای است که در ساحل دریا برای راهنمایی مسافران می‌ساختند. در پارک ساحلی نخل تقی هم می‌توانید یک نمونه از این فانوس‌هایی دریایی را ببینید.

کافی شاپ لنجی

اولین لنجی که وارد عسلویه شده است، لنجی ۱۵۰ ساله است. این لنج قدیمی را به یک کافی‌شاپ تبدیل کرده‌اند. در این لنج می‌توانید گوشه‌ای از سبک زندگی ساحلی را تجربه کنید و خوراکی‌ها و نوشیدنی‌های لذیذ را نوش جان کنید.

امکانات ورزشی

تقریباً در اکثر پارک‌ها امکانات ورزشی وجود دارد. در پارک ساحلی نخل تقی هم می‌توانید ورزش‌های مختلف را امتحان کنید. جاده سلامت، پیست اسکیت و پیست پیاده‌روی دارد. زمین فوتبال، میز پینگ‌پنگ و باشگاه بدن سازی از دیگر امکانات ورزشی این مجموعه است. اگر از علاقه‌مندان به دوچرخه‌سواری هم هستید، از این منطقه دست خالی بیرون نمی‌روید.

تفریحات آبی

یکی از جذابیت‌های سفر به ساحل نخل تقی، امکان تجربه کردن ورزش‌ها و تفریحات آبی است. در این پارک ساحلی می‌توانید جت اسکی، قایق‌سواری و شاتل را تجربه کنید و لذت ببرید.

به غیر از امکاناتی که نام بردیم، دهکده گردشگری نخل تقی پارک مخصوص بازی کودکان، حوضچه آرامش، اسکله‌های سنگی، آب‌نمای موزیکال و… هم دارد. در واقع هر سنی که داشته باشید، با هر سلیقه و سطح آمادگی بدنی، در این مجموعه تفریحی جاذبه‌ای وجود دارد که سرگرمتان کند.

بهترین فصل سفر به بندر نخل تقی چه زمانی است؟

بهترین زمان برای سفر به جنوب کشور و نخل تقی فصل‌های پاییز و زمستان است. زمانی که آب‌وهوای معتدلی دارد و مناسب گشت‌وگذار است.

فرهنگ اهالی نخل تقی

مردم شهر نخل تقی به زبان عربی و با لهجه محلی صحبت می‌کنند؛ اما با زبان فارسی هم آشنائی کامل دارند و به زبان فارسی هم صحبت می‌کنند. اهالی نخل تقی مسلمان هستند در حدود ۹۰ در صد آن‌ها سنی شافعی و ۱۰ درصد شیعه اثنی عشری هستند. عید سعید فطر و عید قربان از اعیاد مهم برای اهالی نخل تقی است. مراسم عروسی هم در این شهر مفصل و در ۳ روز برگزار می‌شود.

بسیاری از غذاهای محلی جنوبی در این شهر رایج است؛ مثلاً انواع غذاهای دریایی مثل قلیه ماهی، ماهی سرخ کرده و غذاهای غیردریایی مثل مجبوس گوشت. همچنین حلوای برنجی و آردی، رنگینک که با استفاده از رطب تهیه می‌شود و چنگال که با استفاده از خرما و روغن حیوانی وآرد تهیه می‌شود از دیگر خوراکی‌های محلی نخل تقی است که فرصت امتحان کردن آن‌ها را نباید از دست بدهید.

لباس محلی

لباس محلی در نخل تقی مثل لباس‌های عربی سایر مناطق حاشیه خلیج فارس است. مردان لباس عربی بلند به تن می‌کنند. البته جوان‌ترها معمولاً کمتر لباس محلی می‌پوشند. زنان هم عبای بلند عربی و چادر عربی دارند. زنانی که متأهل باشند، روپوشی به نام نقاب یا بتوله می‌زنند.

میسر دسترسی

در ره بال آسمان بهترین جاذبه‌های استان بوشهر را معرفی می‌کنیم. شما در سفر به جنوب کشور از کدام شهرها دیدن کرده‌اید؟ آیا دهکده گردشگری نخل تقی را می‌شناختید یا تجربه بازدید از آن را دارید؟ نظرات خودتان را با ما در میان بگذارید.

آیا دهکده گردشگری نخل تقی هزینه ورودی دارد؟

خیر. این پارک ساحلی هزینه ورودی ندارد؛ ولی برای استفاده از امکانات مختلف آن ممکن است لازم باشد که هزینه‌ای بپردازید.

ساعت کار دهکده گردشگری نخل تقی چه زمانی است؟

این مجموعه یک پارک ساحلی و همیشه باز است ولی امکانات مختلف آن ممکن است ۲۴ ساعته در دسترس نباشند.

پارک ساحلی نخل تقی چه امکاناتی دارد؟

این مجموعه امکانات رفاهی متعددی مثل سرویس بهداشتی، کافه و رستوران، امکانات ورزشی، پارک بازی و…

نخل تقی چقدر تا عسلویه فاصله دارد؟

فاصله نخل تقی تا عسلویه ۸ کیلومتر است.

بهترین زمان سفر به بندر نخل تقی چه زمانی است؟

فصل‌های پاییز و زمستان بهترین زمان برای سفر به نخل تقی است.

@co ex :h ps:schema.o g,@ ype:FAQPage,mai E i y:@ ype:Ques io , ame:. ,accep edA swe :@ ype:A swe , ex :. zw j; .,@ ype:Ques io , ame:. .,accep edA swe :@ ype:A swe , ex : .,@ ype:Ques io , ame:. ,accep edA swe :@ ype:A swe , ex : ...,@ ype:Ques io , ame:. ,accep edA swe :@ ype:A swe , ex : .,@ ype:Ques io , ame:. ,accep edA swe :@ ype:A swe , ex :zw j; .

نخل تقی کجاست